Historia na żywo – II Piknik Historyczny przy katedrze

II PIKNIK HISTORYCZNY PRZY KATEDRZE

Był pogodny koniec sierpnia. Spokój poranka zburzył narastający ostry dźwięk. Stalowe gąsienice metalicznym łoskotem wybrzmiewały na bruku. Pod łódzką katedrą zatrzymał się polski czołg 7TP. Po chwili dołączyła do niego tankietka, czyli TKS – niewielki, ale niezwykle ruchliwy polski czołg rozpoznawczy. Zza krępych cielsk wozów pancernych ledwie można było dostrzec charakterystyczną sylwetką motocykla z koszem – to wspaniały Sokół 1000. Słońce nie wzniosło się jeszcze wysoko, gdy zabrzmiał stuk kopyt, zza murów katedry wysunęła się sylweta pierwszego kawalerzysty. Ostatni pojawili się piechurzy…

Czy to wspomnienia z pamiętnego roku 1939? Nie! Tak zaczął się II PIKNIK HISTORYCZNY PRZY KATEDRZE. Tym razem impreza odbyła się pod hasłem „Przez nasze dzieje”. Pod łódzką katedrą spotkali się rekonstruktorzy, kolekcjonerzy, miłośnicy historii i poszukiwań, archeolodzy, historycy, aby przybliżyć Łodzianom historię oręża polskiego. Nie mogło nas tam zabraknąć!
Czytaj więcej…

V Wakacje z historią – Ełk 2016.

Na terenie warowni krzyżackiej w Ełku w dniach 29.07-7.08.2016 r. odbyły się „V Wakacje z historią”.

To impreza, która gromadzi miłośników historii, eksploracji i podróży z całej Polski. Przyjęta formuła łączy przygodę i eksplorację historii z wypoczynkiem rodzinnym i zabawą. W tegorocznej edycji wzięli udział pasjonaci historii w wieku od lat 3 do ponad 70! Miasteczko namiotowe dla kilkudziesięciu uczestników reprezentujących różne regiony Polski stanęło nad jeziorem Ełckim u stóp krzyżackiego zamku. Sceneria jak wzięta z filmu o Panu Samochodziku i Templariuszach, a i zagadki historyczne były do rozwiązania!

W programie „V Wakacji z historią” znalazło się wiele atrakcji:

  • „Poszukiwania śladów przeszłości zamku Ulrycha von Jungingena”, czyli otwarte badania archeologiczne z uczestnictwem wolontariuszy. Uczestnicy mieli okazję przyczynić się do rozwiązani dwóch zagadek związanych z zamkiem – zbadać tajemnicze przejście do podziemi, nieużywane od co najmniej 300 lat oraz odsłonić relikty zabudowy na terenie średniowiecznego przedzamcza. Czytaj więcej…