Historia na żywo – II Piknik Historyczny przy katedrze

II PIKNIK HISTORYCZNY PRZY KATEDRZE

Był pogodny koniec sierpnia. Spokój poranka zburzył narastający ostry dźwięk. Stalowe gąsienice metalicznym łoskotem wybrzmiewały na bruku. Pod łódzką katedrą zatrzymał się polski czołg 7TP. Po chwili dołączyła do niego tankietka, czyli TKS – niewielki, ale niezwykle ruchliwy polski czołg rozpoznawczy. Zza krępych cielsk wozów pancernych ledwie można było dostrzec charakterystyczną sylwetką motocykla z koszem – to wspaniały Sokół 1000. Słońce nie wzniosło się jeszcze wysoko, gdy zabrzmiał stuk kopyt, zza murów katedry wysunęła się sylweta pierwszego kawalerzysty. Ostatni pojawili się piechurzy…

Czy to wspomnienia z pamiętnego roku 1939? Nie! Tak zaczął się II PIKNIK HISTORYCZNY PRZY KATEDRZE. Tym razem impreza odbyła się pod hasłem „Przez nasze dzieje”. Pod łódzką katedrą spotkali się rekonstruktorzy, kolekcjonerzy, miłośnicy historii i poszukiwań, archeolodzy, historycy, aby przybliżyć Łodzianom historię oręża polskiego. Nie mogło nas tam zabraknąć!

Polska broń pancerna - TKS i 7TP

Polska broń pancerna z 1939 r. – TKS i 7TP

Licznie gromadzący się Łodzianie mogli na żywo zapoznać się z uzbrojeniem wojsk polskich od średniowiecza do II wojny światowej. Na obszernym placu przy katedrze łódzkiej powstały dioramy rekonstruujące różne okresy historyczne. Byli średniowieczni rycerze i wojska epoki nowożytnej. Obok husarzy spotkać można było powstańca warszawskiego lub żołnierza z I wojny światowej. Wielkie zainteresowanie wzbudzał wystawiony zabytkowy sprzęt wojskowy i broń. Największymi atrakcjami wystawy były odbudowane z odnalezionych części pojazdy Wojska Polskiego z września 1939 r.: czołg 7TP, tankietka TKS oraz motocykl Sokół 1000. Wszystkie na wyznaczone stanowiska wjechały o własnych siłach!

Zespół ARCH-TECH podobnie jak w zeszłym roku wsparł imprezę, włączył się w organizację Pikniku oraz specjalnych atrakcji dla Łodzian. W partnerstwie z PHU Restyling oraz KPE Eksplorer (klub przy PTTK Łódź-Polesie) zbudowaliśmy bardzo obszerne stanowisko edukacyjne. W myśl „wiedza przez zabawę” oferowało ono interaktywne atrakcje dla zwiedzających. Tym razem skierowaliśmy je przede wszystkim do młodszych gości, choć także rodzice nie mogli narzekać na nudę, a były to m.in.:

  • badania archeologiczne pół bitewnych – dzieci w asyście rodziców, instruowane przez profesjonalnego archeologa mogły przeprowadzić małe wykopaliska archeologiczne, czyli osobiście odsłonić egzemplarze broni białej (np. szablę), relikty murów, fragmenty naczyń glinianych itp., wykonać dokumentację znalezisk, czy zrobić pomiary znalezisk profesjonalnymi urządzeniami;
  • poszukiwania skarbów z wykrywaczem metali – najmłodsi mogli podjąć próbę odnalezienia skarbów za pomocą profesjonalnych wykrywaczy metali, a później taki skarb zabrać na pamiątkę,
  • kącik gier patriotycznych – gdzie dzięki łódzkiemu oddziałowi IPN zaprezentowaliśmy planszowe tematyczne gry patriotyczne, historyczne i edukacyjne, takie jak: „Awans. Zostań marszałkiem Polski”, „IV rozbiór Polski”, ZnajZnak. Historia Polski”, „ZnajZnak. Monte Cassino”, „Polak Mały”, dzięki czemu każdy mógł spędzić świetnie czas grając z naszymi instruktorami lub swoimi bliskimi,
  • pojedynki rycerskie – element rywalizacji sportowej wprowadzało stanowisko do walki rycerskiej, a właściwie miejsce pojedynków na pluszowe imitacje broni średniowiecznej.
Miejsce poszukiwań skarbów

Stanowisko zabaw w wykopaliska i poszukiwania

Z satysfakcją stwierdzamy, że zainteresowanie naszą ofertą było ogromne. Dzieciaki znakomicie wykonywały wszystkie powierzone zadania, doskonale współpracowały z instruktorami poznając historię i archeologię, a bawiąc się przy tym wspaniale. Rodzice w tym czasie mieli okazję porozmawiać ze specjalistami o historii, archeologii i poszukiwaniach. Wielu skorzystało też z możliwości pobawienia się ze swoimi smykami. Dla znużonych KPE Eksplorer przygotował wyśmienitą wojskową grochówkę.

Finałem atrakcji była loteria konkursowa. Najbardziej aktywni i zaangażowani młodzi uczestnicy pikniku mogli wygrać jedną z dziesięciu nagród. Były to wartościowe zabawki przekazane przez ARCH-TECH Sp. z o.o.

 

Gorąco zachęcamy wszystkich do organizacji podobnych imprez !!!

Jeśli potrzebujecie porady lub pomocy, to zachęcamy do kontaktu z nami przez e-mail: info@archtech.pl, lub telefonicznie pod numer: 603 66 41-76.


Poniżej niektóre materiały z mediów oraz fotorelacje uczestników imprezy:

-RH-


Galeria: