„Zamek w Dankowie. Tajemnice przeszłości od średniowiecza do XVII wieku” – książka o tajemniczym zamku na północnym skraju Polskiej Jury.
„Niewiele osób słyszało o tej miejscowości i tylko dociekliwy wędrowiec zagląda dziś do Dankowa. Nie znajdziecie go na głównych trasach turystycznych, leży z boku szlaków drogowych. (…) Jeśli ktoś jednak zboczy z głównych szlaków i zjedzie w szeroką, bagnistą dolinę rzeki, wtedy stanie zaskoczony widokiem, przytłoczony i oczarowany. Panoramę wypełnią mu zwaliska potężnych niegdyś murów, łamanych ostrogami bastionów. Nad nimi wystają potężne, ziemne wały nadszańców, a w tle wysoka bryła kościoła ze strzelistą wieżą. Przy tym olbrzymie ledwie zameczkami wyda się wiele innych warowni polskich.”
Tak zaczyna się pasjonująca książka o tajemniczej warowni Diabła, jak nazywano już za życia kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego, pierwszego senatora i jednego z najbogatszych magnatów XVII-wiecznej Rzeczpospolitej.
Zamek, a właściwie ogromna i potężna o unikatowej konstrukcji twierdza w Dankowie pełna jest tajemnic, a pozostając na uboczu szlaków turystycznych oraz zainteresowań badaczy, dotąd skrzętnie skrywała swe tajniki. Także historia wsi, w której znajduje się warownia dankowska pełna jest zagadek. Danków to jedna z najstarszych miejscowości w regionie, która już w XIII wieku nazywana była miastem, a później na długo znikała z kart historii. Czy prowadzone ostatnio naukowe badania naukowe rozwiązały zagadki historii? Odpowiedź znajduje się w książce „Zamek w Dankowie. Tajemnice przeszłości od średniowiecza do XVII wieku”. Publikacja przygotowana w 2015 roku przez wydawnictwo ARCH-TECH powstała w ramach projektu badań i popularyzacji zabytków Dankowa. Książka na 100 stronach w sposób rzetelny, ale przystępny opowiada o historii, prezentuje na liczne ciekawostki oraz najnowsze wyniki badań archeologicznych, historycznych i architektonicznych. Lekturę tomu urozmaicają dziesiątki ilustracji, na które składają się m.in. widoki zabytków, zdjęcia z prowadzonych badań, czy reprodukcje źródeł archiwalnych. To unikatowa pozycja na rynku, dostępna nieodpłatnie w siedzibie Gminy Lipie oraz siedzibie wydawnictwa ARCH-TECH (ul. Krakowska 110, 94-214 Łódź).
Więcej na temat książki na stronie:
Zamieszczone zdjęcia należą do ARCH-TECH Sp. z o.o. Kopiowanie i publikowanie dozwolone wyłącznie za zgodą autora.