Badania zamku królów i alchemików w Krzepicach
Od 18 do 24 lipca potrwają otwarte badania na zamku w Krzepicach. Określenie „otwarte” w tym przypadku oznacza, że każdy chętny może osobiście wziąć udział w pracach archeologicznych. Wystarczy zgłosić się do organizatorów i zadeklarować swój udział, aby wziąć udział w prawdziwej przygodzie z archeologią i osobiście odkrywać tajemnice zamku.
Archeolodzy prowadzący wykopaliska liczą, że szczęście im dopisze i przy okazji przypadającej w tym roku 660 rocznicy pierwszej wzmianki o zamku odnajdą relikty najstarszej warowni. Trzeba wyjaśnić, że pierwsza informacja dotycząca zamku w Krzepicach pochodzi z 1356 r. i znalazła się na akcie lokacyjnym dwóch wsi Częstochowa, który to dokument spisano w Krzepicach, zapewne na zamku w obecności burgrabiego krzepickiego Prandoty. Słynny kronikarz Jan Długosz zapisał, że król Kazimierz Wielki wzniósł zamek z cegły pośród mokradeł. Archeolodzy wykonali już pierwsze kroki w celu odsłonięcia śladów początku zamku. Wśród zabytków odkrytych w jednym z wcześniejszych sezonów badawczych znajduje się moneta pamiętająca czasy budowy zamku – to półgrosz Kazimierza Wielkiego. Choć początki zamku w Krzepicach związane są ostatnim królem z rodu Piastów, to jeszcze większą świetność warownia ta przeżywała w kolejnych stuleciach, a szczególnie w XVI i 1 połowie XVII wieku. W zamku wielokrotnie przebywali monarchowie, a królowa Węgier Izabela Jagiellonka, mieszkała w nim kilka lat. Na przełomie XVI i XVII stulecia zamek został znacznie rozbudowany stając się okazałą rezydencją i centrum nauki. Za sprawą Mikołaja Wolskiego, marszałka wielkiego oraz starosty krzepickiego na zamku powstały pracownie alchemiczne, a do rezydencji zjeżdżali wybitni naukowcy z Michałem Sędziwojem na czele.
Na koniec tegorocznych badań archeolodzy wezmą udział w Dniach Jakubowych, czyli święcie Krzepic. W niedzielę 24 lipca na rynku miasta podczas festynu otwarte zostanie polowe muzeum z ekspozycją zabytków pozyskanych podczas badań zamków w Krzepicach i pobliskim Dankowie, wystawą archiwalnych map oraz publikacji książkowych poświęconych wspomnianym zamkom. Badacze odpowiedzą na pytania zwiedzających, można będzie porozmawiać zarówno o historii regionu, wynikach badań zamków, specyfice pracy archeologa, jak i o eksponowanych przedmiotach.
Badania zamku w Krzepicach od lat wspierane są przez zespół ARCH-TECH. Zapraszamy wszystkich chętnych do nieodpłatnego udziału w wykopaliskach oraz odwiedzania terenu badań!!!
Informacje na bieżąco będzie można śledzić pod linkiem: Badania zamku królów i alchemików – 2016 oraz na stronie Zamek w Krzepicach.
Kontakt w sprawie badań:
- kierownik badań Radosław Herman, tel. 603 66 41 76, e-mail: info@archtech.pl
-RH-