Badania zamku „Diabła Warszyckiego” opisał serwis Nauka w Polsce PAP

Główna brama zamku w Dankowie

Główna brama zamku w Dankowie

W sierpniu 2014 r. z udziałem ARCH-TECH przeprowadzono badania wykopaliskowe i promocję bastionowej twierdzy w Dankowie na pograniczu Małopolski, Wielkopolski i Śląska.  W projekcie obok elementów naukowych najistotniejsz było otwarcie badaczy na interakcje z osobami odwiedzającymi zamek. To innowacyjne podejście zwróciło uwagę serwisu Nauka w Polsce PAP.

„Jednym z celów podjętych badań była promocja zamku Diabła Warszyckiego i historii regionu. Chcieliśmy, aby badania wykopaliskowe przypomniały ludziom o tym niezwykłym zabytku. Dlatego prowadziliśmy badania otwarte dla zwiedzających. Każdy chętny mógł też osobiście pod nadzorem profesjonalistów, wziąć udział w eksploracji” – mówi Radosław Herman (fragment artykułu Nauka w Polsce PAP).

W wykopaliskach wzięło udział kilkadziesiąt osób z różnych rejonów Polski, w tym miłośnicy historii i opszukiwań ze Stowaryszenia Eksploracyjno-Historycznego Grupa Łódź i innych stowarzyszeń eksploracycjnych. Kolejne setki odwiedzały teren badań. W ramach popularyzacji i promocji zanytku wyniki badań zaprezentowano na plenerowej imprezie „Jarmark nad Liswartą”, który odbył się w dniach 23-24 sierpnia br. w Dankowie. Zespół badawczy przygotował polowe muzeum, w którym przedstawiono wyniki badań historycznych i archeologicznych z zamków w Dankowie i Krzepicach. Dla dzieci zorganizowano szczególne atrakcję – zabawę w badania archeologiczne z nagrodą w postaci kolekcjonerskich monet.

Bastionowa twierdza w Dankowie należała do najnowoczesniejszych w XVII-wiecznej Polsce. Nie uległa Szwedom podczas potopu, a co więcej w zamku schronił się nawet na kilka miesięcy król polski Jan Kazimierz wraz z dworem. W czasie pobytu monarchy w Dankowie, warownia stała się na krótki czas politycznym centrum Polski. Forteca dankowska nazywana bywa zamkiem diabła, ze względu na intrygującą postać budowniczego zamku, okrutnego kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego, jednago z największych magnatów Rzeczpospolitej.

Podczas badań archeologicznych odkryto m.in. zabytki  z XVII wieku, czyli z okresu świetności twierdzy w Dankowie. Były to w większości ułamki naczyń, ozdobnych kafli piecowych, a także liczny zbiór monet. Ciekawostką jest, że na zamku natrafiono także na przedmioty starsze z nieznanej dotąd przeszłości Dankowa. Ponieważ nie wiadomo, czy już w średniowiecznego istniał tam zamek, dlatego szczególnie duże zainteresowanie wzbudziły zabytki pochodzące właśnie ze średniowiecza – ostroga rycerska, kilka XV-wiecznych monet srebrnych z okresu Jagiellonów.

Prace badawcze i promocję zamku w Dankowie zrealizowali historycy i archeolodzy z Niezależnego Interdyscyplinarnego Zespołu Badań Historycznych Miast i Zamków przy wsparciu i udziale ARCH-TECH.
-RH-

Link do artykułu serwisu Nauka w Polsce PAP: Naukowcy badali zamek „Diabła Warszyckiego

Źródło artykułu: www.naukawpolsce.pap.pl

Zdjęcia z archiwum ARCH-TECH Sp. z o.o.