Radosław Herman, „Zamek w Dankowie. Tajemnice przeszłości od średniowiecza do XVII wieku”, Lipie-Łódź 2015.


książka "Zamek w Dankowie..." - okładka

tytuł: „Zamek w Dankowie. Tajemnice przeszłości od średniowiecza do XVII wieku”
autor: Radosław Herman
redakcja: Wojciech Dudak, Radosław Herman, Andrzej Kobus
miejsce i rok wydania: Lipie-Łódź 2015
wydawca: ARCH-TECH, Gmina Lipie
ISBN: 978-83-942446-1-3 (link do danych z katalogu e-ISBN)
informacje edycyjne: oprawa twarda, wnętrze 100 stron, barwne ilustracje w tekście.


motto książki:
„zdaje się swoją wytrzymałością natrząsać z czasu wszystko niszczącego, i późne wieki, nawet bez pomocy ludzkiej zapewne przetrwa; bo potrzeba by człowieka możnego i nieprzyjaciela narodowej starożytności, który by dla chimery swojej, tyle pracy, trudów i kosztów podjął (…) i zniszczył fundamenty głębiej, jak sama rzeka kładzione” (opis zamku w Dankowie z Pamiętnika Sandomierskiego z 1829 r.)

„Zamek w Dankowie…” to książka popularno-naukowa poświęcona dziejom wspaniałej fortecy, obok rysu historycznego prezentująca niezwykłe ciekawostki, a także informacje o najnowszych odkryciach dokonanych podczas badań warowni w 2014 roku. Przystępny język, bogactwo barwnych ilustracji pozwalają z łatwością i przyjemnością poznać dzieje jednego z największych i najbardziej tajemniczych zamków Jury Polskiej.

” Jeśli ktoś jednak zboczy z głównych szlaków i zjedzie w szeroką, bagnistą dolinę rzeki, wtedy stanie zaskoczony widokiem, przytłoczony i oczarowany. Panoramę wypełnią mu zwaliska potężnych niegdyś murów, łamanych ostrogami bastionów. Nad nimi wystają potężne, ziemne wały nadszańców, a w tle wysoka bryła kościoła ze strzelistą wieżą. Przy tym olbrzymie ledwie zameczkami wyda się wiele innych warowni polskich.” (fragment książki)

W książce wykorzystano wiele tekstów i grafik źródłowych, dzięki czemu czytelnik może intelektualnie niemal dotknąć dawnych czasów, zetknąć się z ówcześnie żyjącymi ludźmi. Publikację wzbogacają piękne fotografie przedstawiające zamek i jego otoczenie, ale także zdjęcia z ostatnich badań archeologicznych. Książka powstała w związku z realizowanym przez ARCH-TECH w 2014 roku projektem promocji przez naukę – Projekt Twierdza Danków -, na który składały się otwarte do zwiedzania badania archeologiczne, szkolenia archeologiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wystawa plenerowa w formie czasowego muzeum, sesja popularno-naukowa i wiele innych atrakcji promujących zamek, miejscowość i gminę.


Radosław Herman, „Zamek w Dankowie. Tajemnice przeszłości…” – fragment książki do pobrania

Książka dostępna nieodpłatnie w siedzibie wydawnictwa ARCH-TECH.


Zamek w Dankowie – przydatne linki:

Polecamy także:

„Zamek w Dankowie” – książka oraz promocja zabytku i archeologii zainteresowały serwis Nauka w Polsce PAP.