Nieznane zamki w Krzepicach i Dankowie wreszcie będą badane

Krzepice - kamienne ozdoby zamkowe w lapidarium przy kościele

Krzepice – kamienne ozdoby z zamku w lapidarium

„(…) zamki w Krzepicach i w Dankowie na pograniczu Małopolski, Wielkopolski i Śląska są celem prac interdyscyplinarnego zespołu, w którego skład wchodzą archeolodzy i historycy. Są to wyjątkowe obiekty w skali Polski, ale ich rola jest niedoceniona. Mimo że posiadają bardzo bogatą historię, były raczej omijane w rozważaniach naukowych. Co gorsza, oba zachowały się do naszych czasów w kiepskim stanie” – czytamy w serwisie Nauka w Polsce PAP.

Zespół ARCH-TECH wspiera działania grupy naukowców, którzy podjęli się zbadania tych tajemniczych warowni. W skład Niezależnego Interdyscyplinarnego Zespołu „Badania Historycznych Miast i Zamków” wchodzą: kierujący zespołem Wojciech Dudak – archeolog, Radosław Herman, również archeolog oraz Andrzej Kobus – zawodowy historyk i jednocześnie pochodzący z Krzepic inicjator akcji. W planach grupy naukowców jest badanie ośrodków o szczególnie ciekawej historii, ale zróżnych przyczyn zapomnianych.

Jako pierwsze w 2014 r. podjęto działania w Krzepicach, które nawet na etapie wstępnym przyniosły całkiem konkretne wyniki, odkryto liczne, bogate i dobrze zachowane detale architektoniczne pochodzące z zamku. W przygotowywawna jest monografia hisytoryczna zamku krzepickiego, a latem rozpoczną się wykopliska. Przeprowadzona kwerenda historyczna pozwoliła odkryć liczne i cenne, a nieznanych nauce źródła historyczne.

Zamek krzepicki powstał z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Później rozbudowywana warownia swoją świetność przeżywała w XVI oraz XVII wieku. W tym okresie na zamku znajdowało się centrum europejskim badań alchemicznych. Do warowni przybywali najwybitniejsi alchemicy tamtej epoki, a przez dłuższy czas zamieszkiwał tam najwybitniejszy alchemik tamtych czasów Michał Sędziwój. Co ciekawe, zachowane źródła mówią, że na zamku doszło nawet do pojeduynku między wspomnianą sławą alchemioczną a profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zamek krzepicki był centrum dużego starostwa, w którym rozwijał się przemysł metalurgiczny, tworząc jeden z najważniejszych centrów zbrojeniowych ówczesnej Rzeczypospolitej.

Kolejne badania w sezonie 2014 przeprowadzone zostaną na zamku w Dankowie. Miejscowość ta była ważna już w XIII wieku, kiedy to w Dankowie piastowscy książęta dzielnicowi odbywali zjazdy i narady. Sam zamek powstał w XVII wieku i był twierdzą prywatną. Został wyposażony w unikatowe i bardzo silne fortyfikacje. Zamek dankowski nie poddał się Szwedom podczas potopu, a nawet gościł i ochraniał wówczas króla Jana Kazimierza. Z zamkiem związanych jest wiele legend, z których większość odnosi się do czasów, gdy mieszkał w nim Stanisław Warszycki, kasztelan krakowski, jeden z największych magnatów Rzeczypospolitej. W wielu legendach kasztelan posądzany jest o skrajne okrucieństwo, a nawet konszachty z diabłem.

Podobnie jak zamek w Krzepicach, forteca w Dankowie nie jest dobrze poznana i kryje wiele zagadek.Nie wiadomo, jak wyglądała wewnętrzna zabudowa twierdzy. Nie wiadomo też, jak wyglądał zamek dankowski w średniowieczu.

Link do artykułu serwisu Nauka w Polsce PAP: „Przebadają zamki w Krzepicach i w Dankowie”.

Źródło artykułu: www.naukawpolsce.pap.pl

-RH-

Zdjęcia z archiwum ARCH-TECH Sp. z o.o.