Wystawa o najstarszym i najceniejszym zabytku Ełku

Ełk - wystawa - Dotykajmy przeszłości

Wystawa w Ełku 2014

We współpracy z Muzeum Historycznym w Ełku zespół ARCH-TECH przygotował treść wystawy poświęconej zamkowi krzyżackiemu w Ełku. Wystawa ma charakter edukacyjny i promocyjny. Jej celem jest przypomnienie o tym niezwykłym zabytku, przedstawienie jego historii oraz przybliżenie badań, jakie w ostatnich latach prowadziliśmy na zamku.

Zamek ełcki jest obecnie zruinowany i nie jest udostępniony do zwiedzania. Obiekt od niedawna znajduje się w rękach prywatnych, a właściciel przygotowuje zabytek do rewitalizacji. Nasza wystawa, to jeden z niewielu dostępnych sposobów, aby w terenie zarekomendować, spopularyzować i wypromować krzyżacką warownię w Ełku. W ubiegłym roku wraz z Muzeum Historycznym w Ełku zorganizwoaliśmy Noc Muzeów na zamku. Tym, razem inicjatywa trwająca dłużej.

Wystawa ma formę posterów tworzących ścieżkę edukacyjno-spacerową. Duże metalowe postery umieszczono na murze otaczającym zamek, czyli przy ul. Zamkowej w Ełku. Prezentują one zdjęcia zamku, archiwalne fotografie z badań archeologicznych, ryciny rekonstrukcyjne, a także archiwalne dokumenty – mapy, ryciny – odnoszące się do historii zamku. Całość uzupełnia opis sporządzony w przystępnym języku. Jest to właściwie pierwsza próba przybliżenia szerokiemu odbiorcy wyników najnowszych badań naukowych prowadzonych w Ełku.

Wystawa oficjalnie otwarta zostanie w 11 maja 2014 r. Wstęp oczywiście wolny. Zapraszamy!