I Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” 29-31 marca 2019 r.

Festiwal jakiego dotąd nie było!

W Wielkopolsce jeszcze takiego wydarzenia nie było. Do XVIII wiecznego pałacu w Czerniejewie koło Gniezna przyjechało prawie trzydziestu prelegentów z różnych stron Polski, aby zaprezentować publiczności, jak ciekawa jest historia.

To niezwykłe wydarzenie zorganizowała Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna pod kierownictwem prezesa Fundacji Karola Soberskiego. Trzeba przyznać, że Panu Prezesowi udało się zmobilizować do niezwykle skutecznego działania wielu członków z Fundacji i  przyjaciół z różnych stron Polski, a efekt przerósł oczekiwania wszystkich.

Tematem Festiwalu były trzy ostatnie stulecia, a więc okres w historii, który w Wielkopolsce jest nieco pomijany. Tymczasem stało się coś, co zaskakującego. Prawie 30 świetnych prelegentów, wśród których były osoby znane w środowisku poszukiwań – m.in. autorzy książek, programów telewizyjnych – bez trudu przekonało gości, że historia to nie tylko Początki Państwa Polskiego i Powstanie Wielkopolskie. Festiwal uzupełniły targi książki historycznej, koncert pt. „Akuratna Wielkopolska – blubranie i dudów granie”, a także wycieczki – nocna po Czerniejewie i do krypt kościoła, a na zakończenie do perły baroku – pałacu w Zakrzewie.

A widzów nie zabrakło. Wciągu dwóch festiwalowych dni, przez sale pałacu w Czerniejewie,  przeszło około 2500 gości z różnych stron polski. Byli nawet goście z Anglii i Norwegii. To wręcz nieprawdopodobne zainteresowanie historią dowodzi, że społeczeństwo pragnie wiedzy, że pasja tropiciela śladów historii drzemie w wielu Polakach.

Na koniec wspomnimy, że mieliśmy swój skromny udział w Festiwalu. Przestawiliśmy efekty poszukiwań i badań Wojciecha Dudaka i Radosława Hermana w wykładzie Radosława Hermana pt. „Śladami armii szwedzkiej po Polsce, czyli odkrycie zespołu map z początku XVIII w.”, w którym pokazaliśmy, że archiwa pełne są zagadkowych dokumentów i że czasem przypadek może doprowadzić do niezwykłego odkrycia.

Radosław Herman powiedział po Festiwalu:

„Z wielką satysfakcją mogłem obserwować, coś zupełnie niezwykłego! Coś czego nie widać w klasach szkolnych, ani na salach wykładowych uniwersytetów. Coś – zdawać by się mogło – niemożliwego! Sale pałacu wypełnione były do ostatniego miejsca osobami, które z pełną uwagą chłonęły każde słowo prelegenta. A później pytania, rozmowy w kuluarach… Ten festiwal przywraca mi wiarę w nasze społeczeństwo, że nie poddało się jeszcze telewizyjno-internetowej papce. Nie tylko wąskie grono naukowców i pasjonatów pragnie dowiedzieć się więcej o historii! Ludzie czują pociąg do historii! A trzeba zauważyć, że to wcale nie było takie łatwe. Każdy z widzów festiwalu musiał wykonać konkretną pracę –  musiał poświęcić swój czas, jakoś dojechać do pałacu w Czerniejewie, wykupić wejściówkę, bez gwarancji zadowolenia. Jest to tym bardziej niezwykłe, bo na festiwal w większości przyjechali ludzie z dalszych regionów, a nie z pobliskiego Gniezna. Jestem pod tak wielkim wrażeniem, że brakuje mi słów!”

Organizatorzy już zapowiedzieli, że za rok odbędzie się II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”. Nie może nas tam zabraknąć!